Archiwum aktualności

Świętojańska wycieczka

Serdecznie dziękuje wszystkim za udział w drugim nocnym wejściu na Wielką Sowę w „Noc Świętojańską" zwaną również „Nocą Kupały" lub „Kupałnocką". Nasze koło po raz drugi postanowiło właśnie tą noc spędzić na dachu Gór Sowich, w cieniu rozświetlonej wieży. Ładna pogoda, dobre nastroje i tajemniczość nocy świętojańskiej uczyniły wyprawę nader tajemniczą. Tradycyjnie wycieczkę rozpoczęliśmy z ul. T. Kościuszki skąd przeszliśmy do kompleksu Osówka gdzie zrobiliśmy pierwszy odpoczynek i podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsi wyruszyli panowie przygotować ognisko , reszta grupy za nimi, następna przerwa na Przełęczy Sokolej. Zbierając siły na ostatnie podejście do schroniska Sowa tam przerwa na ciepłą herbatkę i o 23 byliśmy już pod wieżą gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko.
   
Rozpoczęliśmy ucztę pieczenia kiełbasek. O 24:00 dziewczyny rozpoczęły poszukiwanie kwiatu paproci i jak się okazało wcale nie trudno było go odnaleźć. Dotarła do nas też grupa przewodników z Wrocławia. Czas upływał szybko na rozmowach i opowiadaniach. Przed świtem zaczęliśmy schodzić z Wielkiej Sowy. Wczesnym rankiem trochę zmęczeni ale w dobrym nastroju dotarliśmy do Głuszycy.
Mam nadzieję, że za rok znowu powtórzymy wejście na Wielka Sowę, już dziś serdecznie zapraszam.

Prezes Koła PTTK „Zdobywcy"
Przewodnik Sudecki
Mariusz Wojciechowski

 

więcej >>>

Odkrycia na Osówce

Pojemniki po lekarstwach, miski oraz pozostałości po dwóch budynkach - takich odkryć dokonano w okolicy Osówki. Co jeszcze kryje owiany tajemnicą ostatni projekt III Rzeszy?
W okolicy Osówki natknięto się na ampułki i fiolki po lekarstwach oraz dwie metalowe miski, w tym jedną niemal w stanie idealnym. - Do tej pory tej pory znajdowany był tu różnego rodzaju sprzęt wojskowy albo elementy techniczne, jak np. rury. Szklane pojemniki są pierwszym tego rodzaju odkryciem, dlatego tak cieszymy się ze znaleziska - mówi Zdzisław Łazanowski, prezes Osówki i dodaje, że w najbliższym czasie, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, dołączą one do stałej ekspozycji znalezionych przedmiotów, jaką można podziwiać w podziemiach Osówki.

więcej >>>

Boiska uroczyście otwarte


 

 

oril1

Wraz z władzami miasta Orliki przy ulicy Dolnej uroczyście otworzyli poseł RP Henryk Gołębiewski, wicemarszałek województwa Stanisław Longawa oraz Andrzej Lipiński, Przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego. 

W pierwszym dniu wakacji uroczyście otwarto kompleks boisk wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – ORLIK  2010”. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy, dzieci, młodzież gimnazjalna, władze gminy oraz zaproszeni goście, m.in. Henryk Gołębiewski - poseł RP, Stanisław Longawa - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Andrzej Lipiński, Przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Obecni byli również przedstawiciele głuszyckich instytucji.

orlik2orlik3

Po symbolicznym przecięciu wstęgi oraz poświęceniu boisk przez ks. Krzysztofa Kowcza, przybyli goście wyrazili nadzieję, że oddawane do użytku obiekty sportowe przyczynią się zarówno do rozwoju sportowych talentów młodych głuszyczan, jak i staną się miejscem rekreacji dla wszystkich mieszkańców. Burmistrz Wojciech Durak z rąk Henryka Gołębiewskiego, Stanisława Longawy i Andrzeja Lipińskiego odebrał sprzęt sportowy, jaki w prezencie ofiarowali przybyli goście. Burmistrz zaznaczył przy tym, że wkrótce zostanie również otwarty basen, kolejne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła aktywnie spędzać wakacje.

orlik4orlik5orlik6

 

więcej >>>

Najlepsi absolwenci w Głuszycy

Burmistrz Wojciech Durak podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2010/11 nagrodził najlepszych uczniów i absolwentów pięciu głuszyckich szkół.

zkonczenie_0Nauczyciele i Wychowawcy, Pracownicy Oświaty,

Drodzy Rodzice i Uczniowie

 

Dobiegł końca rok szkolny 2010/11 - czas wytężonej pracy, wysiłku, ale i sukcesów, które dostarczyły Wam wiele radości. Mam nadzieję,, że wiedza, którą zdobyliście Drodzy Uczniowie, posłuży Wam do twórczego rozwijania swojej osobowości. To także zasługa Waszych Nauczycieli, którzy prowadzili Was ścieżkami edukacji.

 

Z okazji zakończenia roku szkolnego życzę Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom, całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom głuszyckich szkół oraz przedszkola wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

Podziękowania i życzenia składam również Radom Rodziców i wszystkim Rodzicom, którzy wspierają działania naszych placówek oświatowych.

 

Wam, Drodzy Uczniowie, życzę udanych, bezpiecznych i radosnych wakacji.

 

 

 

Burmistrz Głuszycy

Wojciech Durak


zakonczenie_roku_1zakonczenie_2

 


więcej >>>

dzieci_urzadW ostatnim tygodniu nauki szkolnej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 postanowili odwiedzić Urząd Miejski po to, aby zapoznać się z jego funkcjonowaniem oraz zadać kilka pytań burmistrzowi Wojciechowi Durakowi.

W ramach poznawania instytucji użyteczności publicznej uczniowie klasy 1 a z SP 3 wraz z wychowawczynią panią Ewą Dżygałą odwiedziły Urząd Miejski, gdzie spotkały się z Burmistrzem Wojciechem Durakiem. W czasie wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega praca Burmistrza, ale też zadawały wiele pytań, m.in. czy i kiedy będzie czynny basen w Głuszycy oraz kiedy powstanie duży i nowoczesny plac zabaw. Pierwszaków interesowały również te rzeczy, o które z reguły nie pytają dziennikarze: a mianowicie jaki jest ulubiony kolor Burmistrza, zwierzę czy potrawa. Wojciech Durak cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, na koniec poczęstował przybyłych słodyczami oraz zachęcił do zwiedzenia Urzędu.

więcej >>>

Uroczyste otwarcie ORLIKA

Głuszyckie Filmojady na Festiwalu w Warszawie

Zwiedzali wytwórnie filmowe, studia telewizyjne i dyskutowali o kinie z Agatą Buzek oraz Karoliną Gruszką. Na koniec zjedli obiad w Ministerstwie Kultury - a wszystko to w ramach Festiwalu Filmoteki Szkolnej, na którym powiat wałbrzyski reprezentowany był tylko przez Zespół Szkół z Głuszycy.

Na spotkanie, będące podsumowaniem rocznego funkcjonowania w szkołach Filmoteki Szkolnej, zostali zaproszeni ci uczniowie i nauczyciele z Polski, którzy w swoich szkołach propagują ideę kinowego klubu dyskusyjnego i wzięli udział w kursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Filmotekę Szkolną pt. ,,Filmoteka Szkolna. Akcja!".

 

 

więcej >>>

20 lat Ośrodka Pomocy Społecznej

Jubileusz zbiegł się z uroczystym zakończeniem projektu systemowego „Trzy kroki do aktywności", będącego jednym z przykładów działań głuszyckiego OPS.

Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął swoją działalność 1 maja 1990 roku, obecnie zatrudnia 11 osób, których zadaniem jest realizacja zadań z zakresu pomocy społecznej. - To właśnie służby pomocy społecznej, choć nadal pozostające w rankingu mało prestiżowych i mało lukratywnych zawodów, wchodzą i świadczą pracę z ludźmi i środowiskami, do których policja wchodzi uzbrojona, służby medyczne w odpowiednim zabezpieczeniu, kurator z asystą - my zaś wchodzimy w te środowiska z gołymi rękami i sercem otwartym na pomoc bliźniemu - mówiła podczas uroczystego jubileuszu Joanna Fornalska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuszycy. - Wartością w tej pracy jest nie tylko niezbędne specjalistyczne wykształcenie, ale także odpowiednie cechy charakteru: altruizm, zrozumienie, empatia oraz szacunek dla drugiego człowieka - dodała.

 

więcej >>>

W ramach projektu ,,Smak Pogranicza" w Łomnickiej Chacie miały miejsce szóste warsztaty kulinarne, podczas których Czesi z Polakami wymieniali się doświadczeniami kulinarnymi. Na stole królował polski bigos i czeskie knedliki. Od maja 2009 do października 2010 przez gminę Głuszyca i czeski Starkov realizowany jest projekt ,,Smak Pogranicza". - Założeniem projektu jest integracja polsko-czeska. My postanowiliśmy, że będziemy poznawać się poprzez tradycje kulinarne. Dlatego w ramach projektu Polacy uczą gotować Czechów naszych, polskich potraw. A Czesi prezentują nam swoją kuchnię - opowiada wiceburmistrz Tomasz Gromala, również biorący udział w warsztatach. Trzy spotkania odbyły się w czeskim Starkovie, a kolejne trzy na terenie gminy Głuszyca: w Centrum Kultury oraz w Łomnickiej Chacie.

 

więcej >>>

Bezpłatne przedszkola od września

Drodzy rodzice

Już we wrześniu 2010 powstaną dwa punkty przedszkolne w Głuszycy Górnej i Grzmiącej. Punkty czynne będą od poniedziałku do piątku od września 2010 do czerwca 2012. Do punktu przdszkolnego będą uczęszczały dzieci w wieku od 3 do 5 lat zamieszkałe w Grzmiącej i Głuszycy Górnej. W ofercie przedszkola są również zajęcia dodatkowe: język angielski, rytmika, elementy obsługi komputera, edukacja teatralna. Dodatkowe atrakcje dla dzieci: wycieczki edukacyjne, imprezy integracyjne z rodzicami. Dla rodziców przedszkole oferuje również: warsztaty z logopedą, psychologiem, pedagogiem, konsultacje indywidualne.

Wszystkie zajęcia, wycieczki i ciepłe posiłi są bezpłatne.

Ankiety dla rodziców dostępne są w Urzędzie Miejskim od poniedziałku do piątku od godz. 8-15

więcej >>>

[1] 2
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl | Pozycjonowanie Opole