W piątek o godz. 10.00 ze stadionu ,,Włókniarza" uczestnicy Sudety MTB Challenge wyruszyli na ostatni etap wyścigu. W niedzielę na MTB Marathon wyjedzie blisko 800 osób.
Kolarze przejechali przez centrum Głuszycy w kierunku Łomnicy, Andrzejówki, Janovicek kierując się czarną a następnie zieloną trasą MTB. Koniec wyścigu zaplanowano w Kudowie-Zdroju. Ale to nie koniec rowerowych emocji - następne już w 1 sierpnia. W niedzielę na stadionie ,,Włókniarz" o godz. 10.00 blisko 800 osób rozpocznie zmagania na trzech trasach: mini (19 km), mega (63 km) i giga (83 km).
W wyjściu wezmą zarówno udział głuszyczanie, jak i część uczestników Sudety MTB Marathon. Na najdłuższej trasie uczestnicy będą mieli do pokonania aż 3 km w pionie! Osoby, które do tej pory brały udział w poprzednich edycjach MTB Marathon, oceniają je jako najciekawsze imprezy rowerowe w Polsce. Mapka z trasą tutaj:
http://mtb.webworld.pl/galerie_data/mapy/mtb_gluszyca.jpg
W czwartkowe popołudnie zakończył się na ulicy Leśnej jeden z etapów Sudety MTB Challenge. Kolarze m.in. z Australii, Nowej Zelandii, RPA, Belgii, Danii, Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Słowacji, Czech, Polski, Litwy i Kanady będą u nas gościć do godz. 10.00 w piątek, kiedy to ruszą na ostatni już etap wyścigu.
Sudety MTB Challenge rozpoczął się 25 lipca w Dusznikach Zdroju. W tegorocznej edycji bierze udział 280 uczestników, którzy mają do przejechania blisko 380 km, w tym aż 13 km w pionie. Pierwsi kolarze wjechali dziś do Głuszycy od strony stawów, już po godz. 13.00, pokonawszy uprzednio blisko 50 km z Barda, przez Radków i Wielką Sowę.
Dwa etapy górskiego, ponad 300 km maratonu, będą miały swój finał i początek w Głuszycy. Nieprzypadkowo - bowiem nasza gmina została uznana przez organizatorów jako miejsce atrakcyjne pod względem turystycznym i historycznym. W naszym mieście będą się ścigać zarówno uczestnicy Sudety MTB Challenge, jak i wszystkie chętne dzieci w wieku od 7-12 lat.
Żelazną zasadą organizowanego już po raz szósty górskiego wyścigu rowerowego, jest coroczna zmiana tras, zawsze jednak prowadzą one przez miejscowości atrakcyjnie turystycznie i historycznie. W tym roku kolarze wystartują w centrum Dusznik Zdroju (prolog), by przez kolejne dni zmagać się na następnych pięciu etapach maratonu. Koniec etapu czwartego zaplanowano w Głuszycy.
Place zabaw na terenie gminy Głuszyca zostały skontrolowane przez sanepid, który sprawdził także piasek w piaskownicach.
Na terenie naszej gminy znajdują się trzy place zabaw: przy ulicy Kłodzkiej 61 (okolice ,,Armaty"), przy ulicy Grunwaldzkiej w Ogrodzie Jordanowskim oraz przy ulicy Ogrodowej. Zgodnie z przepisami piasek w piaskownicy należy wymieniać przynajmniej 2 razy w roku: wiosną i latem. Ta natomiast musi być ogrodzona w taki sposób, aby zwierzęta, czyli głównie psy i koty, nie mogły do niej załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Zabawa w brudnej, pełnej pasożytów piaskownicy, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dzieci. Na placach zabaw powinny też zostać umieszczone kosze na śmieci.
19 lipca dzieci z naszej świetlicy, biorące udział w półkolonii organizowanej przy Centrum Kultury w Głuszycy, wzięły udział w wycieczce krajoznawczej po Kotlinie Kłodzkiej. Zainteresowanie było ogromne.
Dzieci pojechały najpierw do kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie mogły poznać historię wydobycia tego drogiego kruszcu na terenie Złotego Stoku i okolic interesująco przekazaną przez miejscowych przewodników. Ponadto na terenie kopalni czekało na dzieci wiele wyjątkowych atrakcji: mogły obejrzeć magazyn ze złotem, laboratorium alchemika, chodnik śmierci zakończony podziemną zjeżdżalnią, najwyższy w Polsce podziemny wodospad oraz przejechać się podziemnym pomarańczowym tramwajem, gdzie na końcowej stacji mogły wybić sobie pamiątkową złotą monetę czy też uzyskać certyfikat obecności na złotym papierze.
Z tradycją ludową pod rękę, rodzinnie i z pstrągiem w roli głównej - tak bawiono się przez dwa dni na ,,Festiwalu Pstrąga".
Już po raz piąty gmina Głuszyca postawiła na tradycję ludową i dobre, regionalne jedzenie organizując Festiwal Pstrąga na łowisku ,,Złota Woda" w Łomnicy. W sobotnie popołudnie przybyli goście smakowali lokalnego przysmaku przy ludowych kapelach i zespołach śpiewaczych. A zaśpiewali i zagrali: ,,Cord" z Piławy Dolnej, ,,Grodzianie", ,,Siwy włos" i ,,Janicki" - góralska kapela z Borówna. Artyści zabawiali publiczność nie tylko biesiadnym repertuarem, ale także dowcipami, jakie opowiadali ze sceny.
Podczas uroczystych obchodów 91. rocznicy powołania Policji Państwowej awansowano 158 policjantów z regionu wałbrzyskiego, w tym 11 z głuszyckiego komisariatu.
W uroczystej gali, jaka miała miejsce w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym, udział wzięli zarówno przedstawiciele policji, władz kościelnych, powiatowych, jak i samorządowych. Naszą gminę reprezentował burmistrz Wojciech Durak. Podczas uroczystości awansowało na wyższe stopnie 158 mundurowych garnizonu wałbrzyskiego, w tym 11 spośród 25 pracujących w głuszyckim komisariacie.
Ruch wahadłowy i korki mogą nam towarzyszyć nawet do połowy września. Na ten termin bowiem Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) planuje zakończenie remontu 4 km odcinka drogi nr 381 na trasie Jedlina-Zdrój - Bartnica. Kierowcy proszeni są o ostrożną jazdę.
Gigantyczne korki tworzą się przy wyjeździe i wjeździe do Głuszycy od strony Jedliny-Zdroju głównie przed południem, kiedy natężenie ruchu jest największe - wówczas trzeba postać nawet kilkanaście minut. Krócej w okresie popołudniowym. Zniecierpliwieni staniem w korku kierowcy próbują go ominąć, wybierając na objazd równoległą na tym odcinku do drogi nr 381 trasę prowadzącą przez ulice Górnośląską i Mazurską w Głuszycy, a dalej przez ulicę Jasną w Jedlinie-Zdroju. Tyle tylko, że droga ta jest bardzo wąska, przeznaczona głównie dla mieszkańców oraz działkowiczów, a pojazdy jadące zarówno od strony Jedliny, jak i Głuszycy, często muszą przystawać, aby bezpiecznie się minąć, w konsekwencji czego również tam tworzą się korki. Rowerzyści, jeżdżący tą drogą rekreacyjnie, już narzekają, że robi się niebezpiecznie.
Podczas VIII Mistrzostw Polski w Drezynowaniu reprezentanci naszej gminy zajęli szóste miejsce w kategorii VIP.
Jak co roku, zawody odbywały się w kilku kategoriach - VIP, junior, open, kobiet, młodzieżowej oraz rodzinnej. Łącznie startowało 66 ekip, z których 25 w kategorii VIP. Naszą gminę reprezentowała dwuosobowa drużyna w składzie Wojciech Durak, burmistrz Głuszycy i Mariusz Kowalski, Inspektor ds. Promocji w Urzędzie Miejskim w Głuszycy. Przedstawiciele gminy startowali w konkurencji „Push-Pull Party", która polegała na pokonaniu w możliwie najkrótszym czasie drezyną ręczną dystansu 2 x 200 m. Głuszycka ekipa odcinek przejechała w czasie 1:37:75, dzięki czemu uplasowała się na szóstym miejscu w kategorii VIP. Dla porównania, zwycięska ekipa trasę pokonała w 1:29:90.
Impreza została zorganizowana przez Sowiogórskie Bractwo Kolejowe i Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Fot. NWW24
Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca
tel. (+48 74) 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48 74) 84 56 339
e-mail: bok@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl
www.gluszyca.pl
Wszystko o Urzędzie |
![]() |